Anasayfa / Arama Motorları / Arama Motorlarının İşleyişi

Arama Motorlarının İşleyişi

Arama Motorlarının İşleyişi

Arama Motorlarının İşleyişi
Arama Motorlarının İşleyişi

Arama motorlarına şu anda işleyemedikleri türden verilerle (videolar ve resimler gibi) ilgili bilgi sağlar ve spam’le mücadelelerinde kullanabilecekleri bir başka araç daha sunar. Bu tür veriler Ocak 2009′ da webdeki ikinci büyük arama motoru haline gelmiş olan (comScore, Hitwise ve Nielsen Online’a göre) YouTube ve benzeri sitelerdeki video sıralamalarını etkilemeye başladı bile.

YouTube’un arama hacmindeki artış, özellikle düşey formattaki videolara odaklanmış bir web arama motoru olmasından dolayı oldukça dikkat çekicidir. Bu, arama yapanlar arasındaki sonuçlar ile ilgili talep kaymalarını da açıklıyor.

Sonuç olarak en iyi sonuç sunanlar genelde en iyi siteler oluyor (tabii bazı istisnalar da olmuyor değil; örneğin, bazı aramalarda en iyi sonuçlar “en hızlı çıkan yanıtlar” olabiliyor). Motorların şu andaki teknolojileri iki sıralama etkeninde de (doğru anahtar kelimelerin hedeflenmesi ve doğru seo çalışmaları sırasında büyük başarı gösteren çok güzide web özellikleri sunuyor.

Web aramaları konusunda Google’ ın egemenliği ile ilgili tartışmaların merkezinde binlerce post, yeni makale ve analizler yer almakta, ancak sadece çok azında gerçekten en etkili arama devi olan Google’ın egemenliği tartışılıyor. Birçoğu Google’ın başarısının, daha da önemlisi kurum kültüründe anahtar bir bileşen olmasının temelinde arama yapan kullanıcıları aradıkları siteye mümkün olduğunca hızlı ulaştırma istek ve arzusunun yer aldığını düşünüyor.

Bazılarına göre de Google’ın arama motoru piyasasında yarattığı en büyük giriş engeli dünyanın en büyük reklam platformuna sahip olması. Aramalarını genişleterek, AdWords, AdSense ve gömülebilir Google Arama kutucuğu ile daha da ilgi çekici bir reklam platformu oluşturabilme kapasitesine de sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Arama Motorları Tarafından İndexlenebilen Veriler başlıklı makalemizde Anahtar kelimeler, dizinlere kayıt ekleme ve Kişiselleştirme hakkında bilgiler verilmektedir.

hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir