Anasayfa / Arama Motorları / Google My Business İşletme Yayını Oluşturarak İşletmenize ve Sitenize Güç Katın

Google My Business İşletme Yayını Oluşturarak İşletmenize ve Sitenize Güç Katın

Google My Business ile gelen işletmeler için yayın oluşturma özelliği ile işletmenizin sayfası üzerinden kullanıcılara bilgi ve teklifler sunmak için getirilmiş bir araçtır. Google My Bussines nedir diye sorarsanız yerel seo nasıl yapılır hakkındaki yazımı okuyarak buraya geri dönebilirsiniz.

Öncelikle İşletmemize yayın oluşturmanın bizlere nasıl bir katkısı olacağından bahsedelim. Örnek olarak keyword kelimelerde yapılan aramalarda son günlerde Google’ın yaptığı algoritma değişiklerinde yerel işletmelerin, işletme bilgilerinin google arama sonuçlarında ön plana çıkarıldı diyebilirim.

Arama yapılırken, arama yapılan sorgunun  sonuna “firması veya firmalar” gibi kelimeler eklendiğinde Google’ın işletmeler için sunduğu Google My Business hizmetinin işletme tanıtımı hatta küçük bir kartvizit diyebileceğimiz barın sorgu ekranında sağ tarafta çıktığını göreceksiniz. Ayrıca arama sonuçlarında da sorgu ile alakalı işletmeler listelenecektir. Sadece belirttiğim kelimelerde değil direk firma ismi aramalarında veya normal yapılan sorgularda da işletme ile ilgili bilgiler çıkacaktır.Google işletme yayını nasıl gözüküyor

Google My Bussines İşletme Yayını Nasıl Oluşturulur?

İşletme yayını oluşturmak için bir kaç yöntem vardır dilerseniz işletme açılmış gmail hesabından Google Business hesabına giriş yaparak yayınlar kısmından oluşturabilir veya Google da şirket ismini arayarak ilk başta gözüken işletme kontrol panelinden oluşurabilirsiniz.google my business yayın nasıl oluşturulur

Yayın oluşura bastığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir yayın oluşturma paneli gelecektir. Bu kısımda resim ekleyebilir, 100,300 kelime arasında yayın hakkında bilgi girebilirsiniz. Ayrıca oluşturacağınız işletme yayınını bir etkinlik haline de getirebilirsiniz. Etkinlik haline getirmenin gerekliliği ve faydası sizin için şöyle olur örnek veriyorum bir hizmet veya ürünün belli bir sürede indirimli şekilde satmak istiyorsanız karşınıza çıkan etkinlik adı bölümüne istediğiniz kampanya başlığını girerek kullanıcıyı ürüne veya hizmete odaklamış olursunuz.

google my business işletme yatını açma paneli

Etkinlik oluştururken başlangıç ve bitiş tarihlerini girmeniz gerekiyor. Değinmek istediğim en önemli kısıma gelelim yayına bağlantı eklemek. Yayını paylaşırken bir bağlantı ekleyebiliyoruz ayrıca bağlantı için tıklanmaya teşvik edici metinler tanımlanmış bunlar:

  • Rezervasyon yap: Hotel veya etkinlikler için müthiş bir güzellik bar kısmında yayının altına rezervasyon yap yazıyor ve buran kullanıcıyı eklediğiniz bağlantıya yönlendirebiliyorsunuz.
  • İnternetten sipariş ver: E-ticaret siteleri için kullanabileceğimiz bir bağlantı metni ürüne veya siteye yönlendirmek için güzel bir fırsat sunuyor.
  • Satın al: Bu metinde aynı şekilde e-ticaret siteleri için ürün reklamı yapılırken kullanılabilir.
  • Daha fazla bilgi edinin: Hizmet, makale vb. bir çok konuda oluşturabileceğiniz yayın hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için kullanıcıyı siteye yönlendirmek için kullanılabilir.
  • Kaydol: Forum, ürün satış siteleri veya az önce bahsettiğim gibi etkinlikler için kullanıcıyı siteye üye olması için yapılmış bir güzellik 🙂
  • Teklif al: Ürün veya hizmet için fiyat teklifi için yapılmış işletme yayını bağlantı metni örnek veriyorum seo çalışması için bir hizmet veriyorsunuz fiyat teklifi için bir iletişim sayfasına veya ilgili içeriğe kullanıcıyı yönlendirebilirsiniz.

Oluşturduğunuz işletme yayını panelde aşağıda gösterdiğim fotoğraftaki gibi gözükecektir. Eğer Google işletme hesabınız var ise yayın oluşturmayı ihmal etmeyin derim, ayrıca oluşturduğunuz yayınlar bar kısmında 7 gün duruyor. Google sizi yeni yayın paylaşın, oluşturduğunuz yayın güncelliğini yitiyor şeklinde bir uyarı yapacaktır.

Oluşturduğunuz yayını sosyal platformlarda paylaşabilirsiniz. Tıklandığında Google arama ekranında pop-up şeklinde gösterilecektir. Bu sayede sitenizin başlığı ile Google’da arama yapılıp gösterileceği için bir nevi kullanıcıyı işletmenizin adını Google’a yazıp arama yapmasını sağlamış olacaksınız. Örnek bir işletme yayın linki: https://goo.gl/posts/6tpr9

Google My Bussines İşletme Hesabınızda Yayın oluşturmanın SEO’ya Etkisi

Google işletme yayını nasıl oluşturulur ve siteye ve işletmemize kazandırdığı özelliklerden bahsettiğimize göre diğer önemli konuya sitemize SEO açısından nasıl katkı sağlayacağına geçelim. İlk olarak Google’ın sunduğu hizmetleri kullanmak SEO açısından çok önemlidir.

Kuru kuru çok önemlidir demeyelim örnek veriyorum düzenli olarak Google Plus hesabından siteniz ile ilgili makaleler yazarak ve altına link bırakarak sitenizi destekleyebilirsiniz bu paylaştığınız içerikler başka Google Plus hesaplarından paylaşıldığında Search Console’dan sitenize verilen bağlantılar kısmından paylaşan profillerin çıktığını görebilirsiniz yani backlink kazanmış olacaksınız. İşletme hesabından yayın yapmakta Google’ın yaptığı son güncellemeler ile önem kazanmış durumda. İşletme yayını oluştururken paylaşım metnin de yükselmek istediğiniz anahtar kelimeyi mutlaka geçirmeyi unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Google Algoritma Güncellemesini Doğruladı Mart 2018 Ayına Ait başlıklı makalemizde 2018 Google Algoritma Güncellemesi, Google Algoritma Güncellemesi ve Google Algoritma Güncellemesi mart hakkında bilgiler verilmektedir.

hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir